Що таке домен (доменне імя) і DNS?

4

Доменне ім’я або домен – це майже назва сайту, з тією лише різницею, що до нього додаються імена доменів вищого рівня, на «території» яких воно знаходиться.

Пояснимо докладніше на прикладі домену 3го рівня. «blogwork.narod.ru.» — повне доменне ім’я складається з домену «blogwork», імені домену «narod», на території якого розташований сайт і «ru» — назви домену, закріпленого за державою.

Домен «ru» означає, що всі домени нижчого порядку його «території» створені або у РФ, або призначені для Росії, хоча, це не жорстке правило. Після «ru» стоїть ще один символ «.». Це не помилка, а позначення нульового домену, вказувати його в адресі не потрібно, але для наочності ми його відобразили. Навіщо ж реалізована така деревоподібна структура, та ще й з точною на кінці, який сенс? Про це ми розповімо далі.

Як було сказано вище, домен першого рівня «ru, ru, ua» може говорити про географічну приналежність, так само він може повідомляти інформацію про цільове направлення проекту. Наприклад, «info» — інформаційні, «edu» — освітні, «com — комерційні сайти. Це теж не суворе правило, але його намагаються дотримуватися.

Даний спосіб назви доменів існує тільки для зручності користувачів. Комп’ютери в мережі обмінюються не буквеними іменами, а так званими IP адресами. Машини в мережі здебільшого мають свої унікальні IP. Тому IP адреси, вказує точне місце розташування домену, і виглядає як «111.222.333.444».

Адресація, переміщення домену до домену, здійснюється за допомогою отримання адреси від системи DNS.

Що таке DNS?

DNS (від англ. — Domain Name System) – співтовариство мережевих ресурсів, що перетворюють літерне ім’я домену в IP адресу і навпаки. Це величезна база даних адрес з дублюванням інформації, деревовидною структурою та ще деякими корисними функціями

Як працює DNS?

Ви запросили в рядку браузера «blogwork.narod.ru». Браузер, використовуючи спеціальні програми, звертається до локального сервера DNS. (Адресу цього сервера прописаний у Вашому підключення до Інтернету.) Тут знаходиться інформація про IP внутрішніх ресурсів мережі, а так само інформація про деякій кількості закэшированных запитів. Припустимо, що від провайдера ніхто вже давно не заходив на «narod» на територію «ru» доменів і кеші сервера немає даних про його адресу. Зате у нього є IP того самого нульового домену «.». Нульовий домен має даних про місцезнаходження» всіх доменів 1го рівня і з легкістю дає цю адресу. Далі «ru» повертає запит з IP «narod», а той і до «blogwork».

Все начебто просто, однак, на підтримку нульового домену і доменів 1-го рівня витрачаються величезні кошти. Ще б, адже якби вони впали, навігація в інтернеті майже зупинилася.

Сервер DNS є одне дуже гарне властивість – він кешує (запам’ятовує) деяку кількість останніх запитів.

Проходження запиту DNS різного рівня вимагає певну часу, що уповільнює звернення до сайту. Завдяки кешування браузеру вже не треба обробляти велику кількість запитів. Локальний DNS або вищестоящий все ще пам’ятає адреса далекого сервера на Мальдівських островах і поверне його IP за мілісекунди. В той час, як первинний обхід всіх DNS знадобилися б секунди.

Скільки ж необхідно серверів DNS для нормальної роботи сайту? Відповідь проста – дві штуки. Перший основний, а другий – запасний на випадок виходу з ладу основного.

На завершення додамо, що при ручній настройці адреси DNS свого сайту треба бути дуже уважним, адже ця настройка безпосередньо впливає на його видимість в мережі. Обов’язково проконсультуйтеся у цьому випадку в службі підтримки хостера. Коли ви реєструєте хостинг, зазвичай приходить лист, в якому написано які NS сервера потрібно прописати для домену.

Zeddy поділитися безкоштовної посиланням в постовом.