Що таке дзеркало сайту?

3

Поняття «дзеркало сайту» має кілька значень, а вони створюються з різними цілями: починаючи від простої зміни адреси, закінчуючи заходами безпеки. Більш докладно про те, що таке дзеркало сайту, цілі його створення, а також про правильному налаштуванні і перевірки, ви зможете дізнатися з нашої статті.

Зміст:

 • Що таке дзеркало сайту?
 • Робимо дзеркало сайту
 • Як перевірити дзеркала сайту?

Що таке дзеркало сайту?

Дзеркало сайту – це повний або частковий дублікат сайту.

Важливо зазначити, що під терміном «дзеркало сайту» розуміється кілька значень:

 • Спочатку під дзеркалом сайту розуміється наявність двох версій з «www» і без. При створенні сайту у нього буде матися дві адреси: «site.ru» і «www.site.ru». Зверніть увагу, що для пошукових систем вони вважаються різними. Щоб позбавитися від такого дубля, веб-майстри виробляють склейку одного з доменів до іншого (який більше кращий). Про те, як це робиться, ми розповімо трохи пізніше.
 • Дзеркалом сайту можна вважати і домен, прикріплений до основної версії сайту, тобто коли нова адреса склеюється з основним. Часто веб-майстри реєструють ще один домен і роблять його своїм дзеркалом. У такому разі один з доменів стає основним, а інший (дзеркало) – перенаправляє користувача на основну адресу. Таких дзеркал може бути скільки завгодно.
 • Також під дзеркалом розуміється наявність повної або часткової копії сайту, що має свій домен і фізично знаходиться на іншому сервері. Великі сайти практикують ще один вид створення дзеркала сайту. Суть його полягає в тому, що один сайт фізично знаходиться на двох або більше серверах, при недоступності одного з них, відбувається перенаправлення трафіку на «робочий» сервер.
 • Для чого роблять дзеркало?

  Прив’язка нового домену. Часто дзеркало сайту створюється для переходу на більш гарний домен. Для цього куплений домен склеюється з існуючим, при цьому нову адресу можна зробити основним. Також сюди можна віднести випадки, коли після переформатування сайту його колишній адресу стає неактуальним, та реєструється новий.

  Бронювання доменів. Також робиться дзеркало сайту і для бронювання цільових або схожих адрес. Наприклад, якщо є сайт «Mebel-Краснодар», то цілком логічно власнику зареєструвати адресу «Краснодар-Mebel», щоб його не зайняли конкуренти. Іноді, при наявності в імені домену «складних» транслитераций, користувачі можуть вручну вводити помилковий адресу, причому за даними Wordstat може з’ясуватися, що неправильний адресу можуть вводити частіше, ніж правильний. Тому, наприклад, до домену «Krim-set» краще зробити дзеркало «Krym-set» і т. п.

  Для просування. Робиться це для просування ресурсу в декількох країнах. Наприклад, коли адреса інтернет-магазину реєструється в різних національних доменних зонах: «Site.ru», «Site.ua», «Site.by» і в такому контексті. Крім дзеркал з різними доменами верхнього рівня, такі ресурси реєструють в якості дзеркала сайту адреси щодо ніші діяльності, наприклад: «Shina.cc», «Rezina.ii», «Світ-Коліс.рф» і т. п.

  Дзеркала для безпеки. Великі сайти створюють дзеркала для стабільної роботи ресурсу. Суть полягає в тому, що сам сайт знаходиться на двох і більше серверах. У разі якщо основний сервер буде недоступний, то сайт все одно буде доступний, але з іншого сервера. Також дану схему дзеркал застосовують для розподілу навантаження по серверам, щоб знизити навантаження на основний і прискорити завантаження сайту.

  Виведення з-під фільтра. У деяких випадках створення дзеркала допомагає дати нове життя сайту, який знаходиться під фільтром Яндекса.

  Робимо дзеркало сайту

  Нижче ми розглянемо два найбільш поширених випадку створення дзеркала для сайту: об’єднання домену з «www» без «www» і назад, а також як зробити дзеркало з новою адресою.

  Об’єднання домену «www» і без «www»

  Для того, щоб об’єднати в одну дві версії сайту необхідно зробити 301 редирект. Для цього зайдіть в кореневу папку сайту, яка знаходиться на хостингу, і відкрийте файл «.htaccess», а якщо його немає, то створіть. Розглянемо на прикладі склеювання двох версій сайту «site.ru» і «www.site.ru». Для цього в згаданий файл потрібно додати наступні рядки.

  Щоб була основною версія без «www»:

  Options +FollowSymLinks

  RewriteEngine On

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.site\.ru$ [NC]

  RewriteRule ^(.*)$ http://site.ru/$1 [R=301,L]

  Щоб була основною версія з «www»:

  Options +FollowSymLinks

  RewriteEngine On

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site\.ru$ [NC]

  RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.ru/$1 [R=301,L]

  Якщо ж потрібно зробити дзеркалом сайт з доменної зони «рф», то адреса має прописуватися в латиниці, у такому форматі «xn--e1afmkfd.xn--p1ai».

  Далі всі дані зберігаються, і перевіряється працездатність введених параметрів.

  Потім у файлі robots.txt, який також знаходиться в кореневій папці вашого сайту, потрібно вказати основний адреса для Яндекса:

  User-agent: Yandex

  Disallow:

  Host: site.ru

  Там де «Host» пишіть основний адресу сайту. Для Google можна зробити те ж саме, вказавши ім’я пошукової системи в поле «User-agent».

  Тепер для надійності такої склейки потрібно повідомити про це пошукові системи Яндекс і Google. Теоретично цього можна і не робити, але краще перестрахуватися.

  Для того щоб вказати дзеркало сайту Яндексу, необхідно зайти на сервіс Яндекс.Вебмастер (якщо ви ще не додали туди свій сайт – зробіть це) і потім перейти в категорію «Головне дзеркало». Там потрібно вибрати головне дзеркало.

  Настройка зеркала в ЯВНалаштування дзеркала в ЯВ

  Що стосується Google, то тут потрібно увійти в Інструменти для веб-майстрів і, викликавши меню, вибрати пункт «Налаштування сайту». У контекстному меню вибираєте основний домен.

  Настройка зеркала в GoogleНалаштування дзеркала в Google

  Додавання дзеркала з новою адресою

  Зверніть увагу, що ви повинні вибрати, який з доменів буде основним, а який другорядним. Наприклад, «site.ru» основний, а «site.com» другорядний. Щоб зробити дзеркало з новим доменом, також потрібен файл «.htaccess». Для другорядного домену потрібно буде прописати наступні рядки:

  RewriteEngine On

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site\.com

  RewriteRule ^(.*)$ http://site.ru/$1 [R=301,L]

  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.site\.com

  RewriteRule ^(.*)$ http://site.ru/$1 [R=301,L]

  Більш наочно про останній вигляді склеювання адрес розповість відеоролик.

  Як перевірити дзеркала сайту?

  Наостанок розглянемо, як можна перевірити дзеркало свого сайту.

  Перевірити дзеркало можна самостійно, ввівши його адресу в адресний рядок браузера. Якщо з другорядного домену вас перекине на первинний – дзеркало працює. Ще один спосіб перевірити працездатність дзеркала – ввести адресу свого сайту в пошуковий рядок Яндекса або Google. У видачі ви побачите, як відображається URL сайту: з «www» або без.

  Для того щоб перевірити дзеркала сайту, можна скористатися спеціальним сервісом xseo.in, в якому потрібно ввести адресу сайту, і сервіс видасть вам інформацію по дзеркалах в Яндексі і Google.

  Сервис проверки зеркала сайтаСервіс перевірки дзеркала сайту

  Крім того, у сервісу RDS (розробника знаменитого бару для браузерів) є можливість дізнатися про дзеркалах сайту, але ця послуга платна.